مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» ارائه طرح پیشرانه ای از میدان‌های مغناطیسی توسط فاطیما ابراهیمی

ارائه طرح پیشرانه ای از میدان‌های مغناطیسی  توسط فاطیما ابراهیمی

ارائه طرح پیشرانه ای از میدان‌های مغناطیسی 

فاطیما ابراهیمی یکی از فیزیکدانان شاغل در آزمایشگاه فیزیک پلاسما وزارت انرژی آمریکا در دانشگاه پرینستون

طرحی را ارائه کرده است که پیشرانه ای از میدان‌های مغناطیسی برای پرتاب کردن ذرات پلاسما (گاز با بارالکتریکی) به خلاء فضا استفاده می‌کند. طبق قانون دوم نیوتن و قانون سوم حرکت، حفظ حرکت به معنای رانش موشک به سمت جلو است.

هرچند در حال حاضر نیز پیشرانه‌های پلاسمایی که برای استفاده از فضا تأیید شده‌اند از میدان‌های مغناطیسی استفاده می‌کنند، اما طرح جدید از اتصال مجدد مغناطیس برای سرعت بخشیدن به ذرات استفاده می‌کند.

به گفته این محقق ایرانی توکاماک طی عملیات خود حباب‌های مغناطیسی تولید می‌کند که پلاسموئید نام دارند و با سرعت ۲۰ کیلومتر برثانیه حرکت می‌کنند.

همجوشی هسته‌ای قدرتی است که ستارگان و خورشید را به حرکت در می‌آورد. این امر عناصر نور را به شکل پلاسما ترکیب می‌کند تا مقدار زیادی انرژی به وجود بیاورد.

اگر یک راکتور روی زمین بر اساس همین اصول بازسازی شود، ذخیره وسیعی از انرژی تمام نشدنی را برای تولید برق فراهم می‌کند.

شبیه سازی رایانشی نشان داد طرح اولیه ابراهیمی بسیار بهتر از پیشرانه‌های پلاسمایی فعلی عمل و اگزوزی تولید می‌کند که سرعت آن صدها کیلومتر برثانیه است و ۱۰ بار سریع‌تر از پیشرانه‌های دیگر به حساب می‌آید.

به گفته این محقق ایرانی طرح اولیه مذکور براساس تحقیقات او درباره انرژی همجوشی شکل گرفته و گام بعدی او ساخت نمونه اولیه چنین پیشرانه ای است. این تحقیق در ژورنال پلاسما فیزیکس منتشر شده است.

منبع خبر: خبرگزاری مهر


جشنواره به مدرسه بر میگردیم - دیجی کالا
فرم ارسال نظر

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در ارم بلاگ پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در ارم بلاگ مشاهده