» تولید اصوات محدوده‌ی فرکانسی توسط نئاندرتال‌ها

تولید اصوات محدوده‌ی فرکانسی توسط نئاندرتال‌ها

تولید اصوات محدوده‌ی فرکانسی توسط نئاندرتال‌ها 

نئاندرتال‌ها می‌توانند تمام اصوات محدوده‌ی فرکانسی را تولید کنند که ما می‌توانیم.

این موضوع براساس مطالعه‌ای که قدرت شنوایی انسان‌های عصر حجر که حدود ۴۰ هزار سال پیش منقرض شده‌اند را مدل سازی کرده است مشخص شد.

 

اینکه نئاندرتال‌ها و سایر اجداد انسان‌ها قدرت استفاده پیچیده از زبان گفتار را داشته‌اند یا خیر برای مدت‌ها موضوع سوال‌برانگیز در تکامل انسان‌ها بوده است. ما تصور نادرستی که از نئاندرتال‌ها داریم، عمدتا ریشه در پیش‌قضاوت‌های ما دارد. ما نئاندرتال‌ها را به چشم غارنشینانی گوژپشت، پشمالو، وحشی و کودن دیده‌ایم، درحالی‌که در واقعیت این‌طور نبودند تحقیقات جدید که منتشر شده است نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها یک سیستم ارتباط صوتی داشته‌اند که می‌تواند شبیه به گفتار انسان‌ها باشد.

رولف کوام(Rolf Quam)، دانشیار و مدیر برنامه‌ی تحقیقات تکاملی در دانشگاه بینگهامتون(Binghamton) نیویورک در ایمیلی گفت: به نظر می‌رسد هیچ تفاوتی در توانایی تولید اصوات گفتاری وجود ندارد بنابراین می‌توان گفت آن‌ها می‌توانستند کلمات "سلام" و "باشه" را تلفظ کنند البته اگر این کلمات برای آنها معنایی داشت.

 

محققان می‌گویند: مطالعه‌ی تکامل زبان کار دشواری است زیرا بافت‌های نرم مغز و مجاری صوتی درون فسیل‌ها حفظ نشده‌اند اما خوشبختانه استخوان‌های شکل دهنده‌ی سیستم شنوایی حفظ شده‌اند. با کمک سی‌تی‌اسکن این گروه مدلی سه بعدی ساختند تا با استفاده از اطلاعات به دست آمده از ساختارهای فسیل شده‌ی گوش انسان خردمند، نئاندرتال‌ها و اجداد قدیمی‌تر آن‌ها نحوه‌ی شنوایی نئاندرتال‌ها را بازسازی کنند.

 

حروف بی‌صدا

 

دانشمندان توانستند پهنای باند که محدوده‌ی فرکانسی است که ۹۰ درصد اصوات در آن قرار دارند را اندازه‌گیری کنند.

کوام توضیح می‌دهد: این محدوده‌ای است که ما بهترین شنوایی را در آن داریم اگرچه اصوات خارج از این محدوده را نیز می‌شنویم. آن‌ها دریافتند که پهنای باند در نئاندرتال‌ها از اجدادشان بزرگ‌تر است و بیشتر به انسان‌های امروزی شباهت دارد.

 

این تحقیق که در مجله‌ی "Nature Ecology & Evolution" منتشر شده است، حاکی از آن است که حروف بی‌صدا در گفتار نئاندرتال‌ها افزایش یافته است. این حروف، گفتار انسان‌ها را از سایر زبان‌ها و اشکال ارتباطی در نخستی‌ها که تنها قادر به تولید حروف صدادار هستند جدا می‌کند.

 

زندگی پیچیده

 

کریس استرینگر(Chris Stringer) رهبر تحقیقات در زمینه‌ی اجداد انسان و استاد دانشگاه "Natural History Museum" در لندن می‌گوید: اکنون بسیاری از محققان باور دارند که نئاندرتال‌ها زندگی پیچیده‌ای داشته‌اند و ظرفیت گفتارشان را افزایش داده‌اند. یافته‌های باستانی اخیر نشان می‌دهد که آن‌ها از جواهرات استفاده می‌کردند، آثار هنری خلق می‌کردند و آیین‌های خاص خودشان را داشتند که نشان می‌دهد آن‌ها می‌توانستند به صورت نمادین فکر کنند و قوه شناختی مشابه انسان‌های امروزی داشته باشند.

 

او که در این تحقیقات شرکت نداشت افزود: نمی‌توان براساس این تحقیقات مشخص کرد که آیا آن‌ها زبان گفتاری به پیچیدگی زبان ما داشته‌اند یا خیر زیرا این توانایی مربوط به مغز است، نه مجاری صوتی و شنوایی.

 

الکساندر استوسل(Alexander Stoessel)، زیست شناس تکاملی در دانشگاه فردریش شیلر(Friedrich Schiller) آلمان که ارتباطات صوتی را مطالعه می‌کند می‌گوید که به طور کلی با نتایج تحقیقات موافق است. نئاندرتال‌ها و انسان‌های خردمند اولیه در مکان‌هایی مشابه هم زندگی می‌کردند و حتی گاهی فرزندانی از هم داشتند که در دی‌ان‌ای DNA ما مشخص است اما آیا می‌توانستند با یکدیگر صحبت کنند؟ صحبت کردن با مردم کشور همسایه سخت است و من شک دارم که آن‌ها نیز زبانی مشترک داشتند اما فکر می‌کنم به گونه‌ای دیگر با هم ارتباط برقرار می‌کردند.

منبع خبر: خبر فوری

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


اصطلاح رنگ و مهارت های مورد استفاده در رنگ اصطلاح رنگ و مهارت های مورد استفاده در رنگ مشاهده